מאת: דרורה צחור


כאשר אדם עוסק לפרנסתו בגידול כלבים מקצועי, בין אם גזעיים מתועדים ובין אם לאו, אחד השיקולים הוא כסף וזו לא מילה גסה!!!
 

ההבדל בין מגדלי כלבים לבין מי שמשתמש בכלבים להפקת רווחים מירביים הוא פרטני ולא עיסוקי. כל אדם מגבש באופן אישי על פי אמות המידה שלו את הדרך שבה הוא מגדל כלבים/גורים למכירה ואין מקרה האחד מעיד על הכלל ולהיפך.

 

יש מגדלים נפלאים שמשקיעים בכלבים ובגורים ועושים כיף לחיות שלהם משאבים ותעצומות נפש, שומרים קשר עם הלקוחות שלהם ומלווים את הגורים בבתים החדשים. מגדלים אלה, לא כולם מגדלים בחסות ההי"ל (ההתאחדות הישראלית לכלבנות) ולא כולם מוציאים תעודות יוחסין. מה שמשותף לכולם זו אהבתם לכלבים שהם מגדלים ולגורים שאותם הם מוכרים.

אין ספק שמהצד הזה של המטבע נקודת המוצא לבחירה בחיים של מגדל כלבים היא אהבה לכלבים; אין זה אומר שמגדל כלבים אוהב לא ימכור במחיר שיאפשר לו פרנסה טובה; אדרבא, מן הראוי שעל השקעה במשאבים ובגידול נכון של הגורים/כלבים, מן הראוי לעודד הכנסה נאה שתהפוך לפקטור מעודד גידול נכון, מקצועי, כלכלי מבלי לפגוע בפן ההומני.

 

יש מגדלים שמה שמעניין אותם הוא הרווח הסופי והם מעדיפים להשקיע מעט מזעיר עד כמה שניתן, כדי למקסם רווחים ולכן הם לא משקיעים לא בכלבים שלהם ובוודאי שלא בגורים העומדים למכירה; רובם המכריע לא מוציאים תעודות לגורים, לא משקיעים בתזונה נכונה, בזיווגים נכונים ועוד. כיוון שכך, לרוב הגורים שלהם פחות אטרקטיביים ולכן נמכרים במחירים מוזלים ולא בגלל טענות השווא של "להוציא תעודות זה יקר".

אדרבא, מגדלי כלבים גזעיים ללא תעודות שאוהבים את הכלבים שהם מגדלים, לא מוכרים במחיר מוזל באופן משמעותי ומשקיעים בכלבים ובגורים שלהם את כל מה שצריך, למעט הוצאת התעודות ולכן גורים שלהם הם לא "זולים".

 

וכמובן, יש את הסוחרים שגם קבוצה זו איננה הומוגנית.

 

יש סוחרים שהם בעלי חנויות למוצרי לוואי לבע"ח וגם למכירת גורים שהעמידו לעצמם רף גבוה ושם טוב של מי שמוכרים גורים איכותיים ולכן גם שם לא תמצאו גורי "מציאה". בהרבה מקרים הסוחרים בעלי החנויות בעצם מתווכים בין מגדלים שנתקעים עם שגרים שלמים ולא מסוגלים להמשיך לטפל בהם לבין הלקוח בקצה הסופי של התחום. אז הם קונים בזול ומוכרים במחיר שידוע שאפשר לקבל בגזע, בהרבה מקרים עם תעודות יוחסין.

 

יש בעלי חנויות שמוכרים מכל הבא ליד, זול יקר, מתועד ולא מתועד (לעתים אפילו לא ברור הגזע עצמו) ושם כבר תמצאו תנאי מחייה מנימאליים לחיות המחמד השונות ולוא דווקא כלבים.

 

ויש את סוחרי היבוא - המאכרים!!! אלה לרוב מייבאים בזול מוכרים יקר, לא משקיעים אגורה בכלום - לפני שהם מייבאים עושים לעצמם רשימת המתנה שמראש משלמת להם חלק ממחיר הגור/ים כך שהיבוא לא באמת יוצא מהכיס שלהם והם גורפים רווח כמעט מיידי מרגע הגעת הגורים לארץ.

גם כאן זה לא הומוגני; יש סוחרי יבוא שמקפידים על יבוא מבתי גידול טובים עם תעודות יוחסין והלקוח הסופי מקבל "סחורה" טובה בעלות גבוהה יחסית וכולם מרוצים. יש סוחרי יבוא שמייבאים הכל מכל וכל ומוכרים כמעט כמו במכירה פומבית, כל המרבה מרוויח וזהו. 

 

גידול כלבים הוא רב גוני ועוסקים בו אנשים מאנשים שונים וגם משונים. אז כשאתם רוצים לרכוש גור, קחו את זה כפרוייקט ותבקרו לפחות ב-3 מקומות או יותר ורק אחר כך תחליטו.